Fotowoltaika prywatnie czas zwrotu oraz opłacalność 2020

Fotowoltaika prywatnie czas zwrotu oraz opłacalność 2020 rok, poniżej opisuję koszty oraz zyski w skali dwumiesięcznej oraz rocznej. Co skłoniło mnie do zakupu takiej instalacji? oszczędzanie swoich pieniędzy, zacznę od początku. Budowa domu zakończona w 2018 roku i wprowadzenie. Pierwszy rok sprawdzanie zużycia oraz wysokości rachunków, o tym wszystkim poniżej. Zastanawiałem się co dla mnie najważniejsze jakiej wielkości instalację zakupić. Firmy oferujące mi instalację jak jedna oferowały większe od zużycia argumentując to oszczędnościami. Czy były by to oszczędności to piszę niżej, nie kupujcie więcej niż potrzebujecie ! tak samo jak z żywnością. Kupiłem taką która zaspokoi moje potrzeby i chyba nie przegrałem.

 

Teraz koszty zakupu takiej instalacji oraz oszczędności roczne i czas zwrotu.

Instalację kupiłem za 13000zł z montażem i to był mój pierwszy i jedyny koszt który musiałem ponieść. Teraz zwroty i dotacje które otrzymałem, mianowicie dofinansowanie w kwocie 5000zł a następnie na początku kolejnego roku po otrzymaniu PIT odliczyłem od kwoty 8000zł. Łącznie instalacja kosztował mnie troszkę powyżej 6000zł.

Opłaty za prąd: płaciliśmy ok 300-350zł co dwa miesiące, rocznie więc ok 2100zł. Opłaty stałe przy fotowoltaice jak już pisałem powyżej to 44zł co dwa miesiące. Rocznie wydałem 264zł plus FS za cały rok w wysokości 27zł. Całkowity koszt roczny jakie poniosłem wynoszą 291zł.

Teraz czas na przeliczenie okresu zwrotu a to jest proste, każdy szybko wyliczyć że rocznie zaoszczędziłem kwotę 1809zł, wszystko dobrze tylko kiedy nastąpi zwrot ?

Pisałem że instalacja kosztowała mnie 6000zł a rocznie oszczędzam kwotę 1809zł, okres w jakim nastąpi zwrot wynosi ok 4 lata a nawet bliżej do 3,5 roku.

Zakładamy iż jak to piszą już chyba wszyscy producenci iż wydajność paneli po 25 latach jest na poziomie 80% to po policzeniu trzeba wyciągnąć jeden wniosek!

Po 21 latach ( odliczyłem 4 lata kiedy spłacamy instalację ), zaoszczędzamy kwotę na poziomie 37000zł tak dokładnie trzydzieści siedem tysięcy złotych !!!

Ktoś ma wątpliwości czy się opłaca? a może macie inne doświadczenia?. Zapraszam do komentarzy. Podkreślam jest to prywatna instalacja na dachu dwuspadowym zawierająca 11 paneli.

 

panele fotowoltaiczne Rozliczenie prąd fotowoltaika 2020 Fotowoltaika opłacalność